Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?

Prasówki

Kryptowaluty takie jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple istnieją tylko wirtualnie. Podobnie jak pieniądze na Twoim koncie bankowym, wirtualne waluty fizycznie nie istnieją. Różnica w stosunku do Twoich pieniędzy w banku polega na tym, że zawsze możesz zamienić swoje liczby na koncie na gotówkę. Nie jest to możliwe w przypadku kryptowalut, ponieważ istnieją one tylko cyfrowo i nie są zdeponowane w banku.

Wirtualne waluty wcale banki nie potrzebują. Transakcja odbywa się wyłącznie w ramach tzw. blockchain. Blockchain to jedyny system dla kryptowalut, który umożliwia handel i wszystkie transakcje walutami wirtualnymi. Kryptowaluty jako środek płatniczy mają tę zasadniczą różnicę, że działają bez banków. Z drugiej strony pieniądze w kieszeni lub na koncie są zawsze sekurytyzowanym długiem,

Transakcje kryptowalut – jak przebiegają?

Każda transakcja jest szyfrowana i łączona w tzw. bloki danych za pomocą skomplikowanych operacji arytmetycznych. Są one przechowywane w sposób zdecentralizowany i mogą być przeglądane przez każdego użytkownika. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, blockchain ma decydującą przewagę. W przypadku kryptowalut wygenerowane bloki danych są przechowywane na różnych komputerach. Każdy użytkownik staje się kopią zapasową dla całej sieci. Jeśli ktoś chce interweniować w ten system, musi zhakować praktycznie wszystkie komputery uczestniczące w blockchainie. Jest to niemożliwe, zwłaszcza w przypadku dużych powiązań blockchain z milionami uczestników, takich jak blockchain Bitcoin.

Jak działają kryptowaluty?

Ponieważ wirtualne waluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, są przechowywane cyfrowo w blockchain, nikt nie może nimi tak po prostu manipulować. Blockchain to rodzaj otwartej księgi, która generuje wirtualne waluty, przypisuje je właścicielom i dokumentuje każdą transakcję. Cyfrowe środki płatności mogą istnieć tylko jako waluta cyfrowa w łańcuchu bloków i zmieniać właściciela. Zwolennicy widzą tutaj największą zaletę: ruchy kryptowalut można śledzić w dowolnym momencie i każdy może zobaczyć, ile wirtualnych walut (na przykład w Bitcoin) jest w obiegu. Ponadto maksymalna kwota, jaką można wygenerować dla Bitcoina, jest określona z góry. Kod waluty cyfrowej jest ograniczony do 21 milionów bitcoinów (w skrócie BTC). Ale jak właściwie przebiega transakcja?

Handel kryptowalutami stał się bardzo popularnym hobby. Spekulacje na temat Bitcoina czy Ethereum są ogromne. Portfel Bitcoin jest porównywalny do konta w Twoim banku.Jest to kod, który jest przypisany tylko do Ciebie i reprezentuje Twój adres lub numer konta dla kryptowalut. Pod tym adresem możesz skorzystać z kantoru do wpłacania wirtualnych pieniędzy w postaci kryptowalut. Jesteś teraz częścią łańcucha bloków i możesz przesyłać wirtualne waluty tam iz powrotem. Wszystko czego potrzebujesz do transakcji to adres portfela odbiorcy. Wszystko, co kupujesz w walucie Bitcoin, może być przesyłane tylko cyfrowo. Wybierając kantor musisz upewnić się, że środek płatności, czyli kryptowaluta, o którą prosi odbiorca, również znajduje się w Twoim portfelu. Ponieważ każda waluta korzysta z własnego systemu, nie ma miejsca przeliczanie.

Czym są kopalnie bitcoinów?

Do kopania wymagany jest odpowiedni sprzęt – tzw. koparki, czyli mówiąc najprościej wysokospecjalistyczny sprzęt do kopania kryptowalut. Handel, przechowywanie i wysyłanie walut cyfrowych wymaga sprzętu i energii. W tym miejscu do gry wkraczają tak zwani górnicy Bitcoin. Zapewniają moc obliczeniową, aby zapewnić płynny przepływ transakcji i tworzyć nowe bitcoiny. Są członkami zdecentralizowanej sieci blockchain i weryfikują – tj. potwierdzają – transakcje, które przechodzą z jednego portfela do drugiego.

Dodatkowo wszystkie transakcje są dokumentowane. Raport zawiera wszystkie ruchy wraz z kwotą transakcji, numerami portfela nadawcy i odbiorcy. W tym celu górnicy dostarczają również moc obliczeniową. Samo wydobycie zostanie zatrzymane, gdy zostanie osiągnięty określony górny limit 21 milionów wirtualnie wygenerowanych bitcoinów.

Jest jednak jeden haczyk: im więcej uczestników ma system blockchain, tym trudniej jest osobom fizycznym faktycznie na nim zarabiać. Zarabianie pieniędzy polega na weryfikacji i legalizacji transakcji przez użytkownika. Im większa moc obliczeniowa jest dostępna, tym szybciej działa. Zasadą jest „kto może dostarczyć najszybciej, ten zarabia najwięcej. Jednakże, ponieważ bardzo potężne systemy mają również bardzo wysokie zużycie energii, w ostatecznym rozrachunku może ta inwestycja się nie opłacać

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments